Υποβιβάστηκε η Ομόνοια, νίκη για Απόλλωνα

Οριστικά και αμετάκλητα τέλειωσε η υπόθεση διαβάθμιση στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορία Γυναικών. Η Ομόνοια παίζοντας το «τελευταίο της χαρτί» στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου δεν τα κατάφερε και έπεσε στη Β Κατηγορία. Οι «πράσινες» έχασαν την Τρίτη 10 Μαρτίου 2020 για 17η φορά σε 18 αγώνες και στις δυο τελευταίες αγωνιστικές δεν προλαβαίνουν το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου που τις κέρδισε με 3-0 σετ. Στον αγώνα των πρωτοπόρων του Ομίλου ο Property Gallery Απόλλων κέρδισε την ΑΕΚ με 1-3 στο «Κίτιον». Οι Λεμεσιανές κέρδισαν τις Σκαλιώτισσες για τέταρτη φορά φέτος. Τόσο στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου, όσο και στο «Κίτιον» οι αγώνες έγιναν κεκλεισμένων των θυρών λόγω της απόφασης του Υπουργικού Συμβουλίου για τα μέτρα κατά του κορωνοϊού που υιοθέτησε η ΚΟΠΕ.

Έπεσε η Ομόνοια

TΕΧΝΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΥΓΟΡΟΥ: UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (25-19, 25-15, 25-13)

Μια σεζόν κράτησε η παρουσία της Ομόνοιας στην ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Οι «πράσινες» την Τρίτη το βράδυ στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου δέχθηκσαν την 17η ήττα τους σε 18 αγώνες από το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου και υποβιβάστηκαν. Η ομάδα του Π. Παύλου προσπάθησε στο Αυγόρου να διατηρήσει ελπίδες παραμονής χωρίς επιτυχία. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου πήρε το ζητούμενο κερδίζοντας για τρίτη φορά την Ομόνοια με 3-0 σετ και έμεινε στα «σαλόνια» δυο αγώνες πριν το φινάλε. Το παιχνίδι διήρκησε 75’

To UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου προηγήθηκε 06-04 στο πρώτο σετ, αλλά η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα 09-12. Η ομάδα του Αυγόρου ισοφάρισε όμως 13-13 και εν τέλει ξέφυγε 20-15 για να πάρει το σετ με 25-19 σε 27’ και πήρε το προβάδισμα.

Μετά τους αρχικούς πόντους (07-07) το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε 13-08, αλλά οι «τριφυλλοφόρες» δεν άφησαν τις γηπεδούχες να ξεφύγουν 18-15. Τελικά, το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε 25-15 σε 25’ και έγραψε το 2-0 σετ.

Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου ήταν ανώτερο και στο τρίτο σετ αφού βρέθηκε μπροστά 07-03 με την Ομόνοια να μειώνει στον πόντο 10-09. Οι παίκτριες του Ζυμαράκη είχαν λύσεις και ξέφυγαν 16-11 ενώ με το 23-13 έβαλαν βάσεις νίκης. Το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου κέρδισε 25-13 σε 23’ και πήρε τη νίκη σωτηρίας με 3-0 σετ.

UCLan Cyprus ΘΟΙ ΑΥΓΟΡΟΥ(ΖΥΜΑΡΑΚΗΣ): Ζυμαράκη, Μιχαήλ, Χρίστου, Paloma,  Ευσταθίου, Λουκά – Λίμπερο: Παπαδοπούλου.

OMONOIA(Π. ΠΑΥΛΟΥ): Mαργιόλα, Popolitova, Μacklasky, Kλατσιά, Γ. Παπασάββα, Αλεξάνδρου. – Λίμπερο: Χαραλάμπους – Αλλαγές: X. Παπασάββα, Onuki –Χαραλάμπους, Φότσιου.

Διαιτητές: A. Δανιήλ – Μ. Κοκκωνή

Επόπτες: B. Βασιλείου – Κ. Μάρκου

Σημειωτές: Α. Κυριάκου – Μ. Χαραλάμπους

Παρατηρητής Αγώνα: A. Καλλής

Της πήρε… τον αέρα

«ΚΙΤΙΟΝ»: ΑΕΚ – Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 (25-21,23-25, 20-25, 17-25)

Πήρε τον αέρα πραγματικά της ΑΕΚ ο φετινός Property Gallery Απόλλων. Η ομάδα του D. Letsiev κέρδισε για τέταρτη φορά τις «κιτρινοπράσινες» πετυχαίνοντας ταυτόχρονα την τέταρτη σερί νίκη στον Όμιλο της διαβάθμισης κτίζοντας ψυχολογία για το Κύπελλο.. Η νίκη των Λεμεσιανών στο «Κίτιον» ήλθε με ανατροπή αφού η ΑΕΚ κέρδισε το πρώτο σετ αλλά δεν είχε συνέχεια.

Οι Λεμεσιανές άρχισαν εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 06-11 δείχνοντας ότι ήθελαν να κυριαρχήσουν και στο «Κίτιον». Σταδιακά όμως η ΑΕΚ ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο 11-12. Ο Property Gallery Απόλλων θέλησε να πάρει εκ νέου τα ηνία διατηρώντας τη διαφορά 12-16. Ωστόσο, η ΑΕΚ έμεινε στο κόλπο του σετ ισοφαρίζοντας με δικό της σερί  18-18. Οι Λαρνακείς πήραν ψυχολογία και κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα 21-18 σε ένα πολύ ωραίο  σετ. Οι δυο ομάδες έδωσαν αρκετές δυνάμεις για την κατάκτηση του σετ που τελικά κέρδισε η ΑΕΚ 25-21 σε 29’

Ο Property Gallery Απόλλων εξασφάλισε διαφορά και στο δεύτερο σετ στα αρχικά στάδια 03-10, αλλά η ΑΕΚ βρήκε ξανά τον τρόπο να μειώσει 15-18. Οι «γαλάζιες» ξέφυγαν, αλλά οι «κιτρινοπράσινες» μείωσαν στον πόντο 23-24, όμως ο Property Gallery Απόλλων πήρε το σετ με 23-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι.

Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 06-03, με τον Property Gallery Απόλλων να αντιδρά και πάλι και να προηγείται 10-11. Ο αγώνας ήταν πολύ ενδιαφέρον  με τις δυο ομάδες στα μέσα του σετ να είναι ισόπαλες 16-16. Ο Property Gallery Απόλλων πήρε μικρό προβάδισμα 19-21 για να κερδίσει τελικά με 20-25 σε 26’ ανατρέποντας τα δεδομένα 1-2 σετ.

Το ισοζύγιο δυνάμεων δεν χάλασε ούτε στο τέταρτο σετ με την ΑΕΚ να αρχίζει  πιο δυνατά για Τρίτη φορά στον αγώνα και τον Property Gallery Απόλλων να προσπερνά 09-10 και αργότερα 13-16 δείχνοντας ικανός να πάρει το σετ και τον αγώνα. Οι «γαλάζιες» αύξαναν τη διαφορά 14-20 και κέρδισαν 17-25 σε 24’ μαζί και τον αγώνα με  1-3 σετ.

ΑΕΚ(ΧΡ. ΑΜΥΡΩΤΟΣ): Iωάννου, Scott, Slankamerac, Δημητρίου, Χαραλάμπους, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη – Αλλαγές: Α. Ιωάννου.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ(D. LETSIEV): Saini, Shaidulina, Πέτρου Ελ., Πέτρου Εφ., Ripnaya, Λάμπρου – Λίμπερο1: Ζακχαίου, Λίμπερο 2 Χριστοφόρου – Αλλαγές: Μιχαήλ, Δ. Simanowski.

Διαιτητές: Σ. Παυλίδης – Κ. Στεφανή

Επόπτες: X. Aλαξάνδρου – Α. Βασιλείου

Σημειωτές: E. Παστελλή – Κ. Σουρουλλάς

Παρατηρητής Αγώνα: Κ. Καϊλης

Δυο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν η Ομόνοια έχασε το τρένο της σωτηρίας. Οι «πράσινες» χάνοντας την 18η αγωνιστική, 4η του Ομίλου Διαβάθμισης δεν έχουν ελπίδες παραμονής αφού η διαφορά από  την 7η θέση είναι 09 βαθμοί. Η βαθμολογία του Ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: