Ήττα εκτός έδρας για την ΑΕΛ

Τη νίκη με 76-65 επί της ΕΚΑ ΑΕΛ πήρε στο CBF Arena στον Άγιο Δομέτιο η Ομόνοια, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Νταβίντ Νίκολς με 33 πόντους (7 ριμπάουντ, 6 ασσίστ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και μέχρι το 7’ είχαν ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-11), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το τρίποντο του Τρετιάκοβ που έκανε το 29-18.

Η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και μέχρι το 14′ το καλάθι του Χικς την έβαλε μπροστά στο σκορ (29-30). Οι «πράσινοι» άμεσα, με καλάθι του Νίκολς, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και με σερί 13 πόντων βρέθηκαν να προηγούνται με 42-30 στο 17′. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έφθασε στα επίπεδα του πρώτου δεκαλέπτου, δηλαδή τους έντεκα πόντους (48-37).

H Oμόνοια διατήρησε το υπέρ της αποτέλεσμα και στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, το οποίο ολοκληρώθηκε με 59-47. Στο 34′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους (66-60), όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Η Ομόνοια διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε και με διαφορά εννέα πόντων (76-65) πήρε το όγδοο της ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-18, 48-37, 59-47, 76-65