H Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε για τρίτη διαδοχική χρονιά το League Cup

H Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 2-1 την Άστον Βίλα, κατέκτησε για τρίτη διαδοχική χρονιά το League Cup και την πρώτη κούπα της χρονιάς! Μόνο η Λίβερπουλ περισσότερα τρόπαια στον θεσμό…

Η κούπα του League Cup δε… φεύγει από το Εtihad! Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 2-1 της Άστον Βίλα στον τελικό της διοργάνωσης, πήρε το τρίτο διαδοχικό τρόπαιο και έβδομο συνολικά στην ιστορία της. Η ομάδα του Πεπ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, ο Αγουέρο συνέχισε την πελατειακή σχέση με τους Βίλατζερς, ενώ σούπερ ήταν και ο Φόντεν. Δοκάρι στο 87′ ο Ενγκελς.

Δυνατό ξεκίνημα για την Άστον Βίλα και στο 4ο λεπτό είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά η καρφωτη κεφαλιά του Ελ Γκάζι πέρασε άουτ. Η Σίτι αντέδρασε μετά το μουδιασμένο δεκάλεπτο, πήρε τον έλεγχο, το παιχνίδι άνοιξε και οι «Πολίτες» πίεσαν. Ετσι, στο 20ο λεπτό, στην πρώτη καλή ευκαιρία τους άνοιξαν το σκορ. Η μπάλα… χάθηκε, ο Φόντεν έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Αγουέρο με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Ηταν το 10ο γκολ του Αργεντίνου στα έξι τελευταία με τη Βίλα, που εξελίσσεται στον απόλυτο πρωταγωνιστή των αναμετρήσεων. Η ομάδα του Πεπ ήταν εξαιρετική, έβαλε τη Βίλα στην περιοχή της και απειλούσε. Στο 26′ ο Φόντεν κατέβασε υπέροχα, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ. Η Σίτι πίεζε ασφυκτικά και στο 29′ ο Αγουέρο είδε το σουτ να σταματάει σε σώματα. Ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης από το κόρνερ του Φόντεν, ο Ρόδρι με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 2-0.

Το εντυπωσιακό είναι, πως ο 19χρονος έχει συμμετοχή σε εννέα γκολ (2 τέρματα, εννέα ασίστ) στα δέκα τελευταία ως βασικός σε όλες τις διοργανώσεις. Η Μάντσεστερ ήταν καταιγιστική και στο 34′ άγγιξε το τρίτο τέρμα, αλλά η σουτάρα του Γκουντογκάν βρήκε στον Μινγκς. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς η Βίλα ξαναμπήκε στο «κόλπο». Στο 40ο λεπτό η κάκιστη αντίδραση του Στόουνς έδωσε την ευκαιρία στον Σαματά να σκοράρει με κεφαλιά. Ετσι, έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε τελικό κόντρα στον Γκουαρδιόλα έπειτα τον Ρούνεϊ το 2011, μιας και οι ομάδες του είχαν κρατήσει ανέπαφη εστία σε οκτώ τελικούς!

Το έσωσε ο Μπράβο!
Ο ρυθμός στην επανάληψη έπεσε, η Σίτι είχε το πάνω χέρι, αλλά όχι και τον τρόπο που θα της έδινε την ευκαιρία να σφραγίσει τη νίκη. Πάθος, δύναμη, σκληρά μαρκαρίσματα, με την Αστον Βίλα να είναι εξαιρετική ανασταλτικά. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 74′ για να κάνει η Σίτι μεγάλη ευκαιρία στο β’ μέρος, αλλά ο Νάιλαντ έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Ρόδρι. Το τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε «φωτιά», η Βίλα ρίσκαρε και στο 87′ έχασε μοναδική ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Ενγκελς ανάγκασε τον Μπράβο (με τη βοήθεια του δοκαριού) να κάνει την επέμβαση του ματς. Η Σίτι απάντησε στο 89′, με τον Νάιλαντ να σώζει στο σουτ του Μπερνάρντο.