Europa League: Ποιοι προκρίθηκαν

Εντυπωσιακή η Γιουνάιτεντ, διέλυσε με 5-0 τη Μπριζ και προκρίθηκε στους «16» του Europa League. Στην επόμενη φάση Ιντερ, Σεβίλλη, Χετάφε, Κοπεγχάγη και Σαχτάρ.

H Γιουνάιτεντ ήταν εντυπωσιακή, διέλυσε με 5-0 τη Μπριζ (1-1 στο Βέλγιο) και προκρίθηκε στους «16» του Εuropa League. Mάλιστα. πέτυχε πέντε γκολ σε ευρωπαϊκό ματς για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2013. Η Μάντσεστερ μπήκε δυνατά και στο 22 ήρθε το γκολ! Ο Τζέιμς βρέθηκε σε θέση βολής, ο Ντέλι έκανε το πιο… χαζό πέναλτι της σεζόν, αντίκρισε την κόκκινη και ο Μπρούνο Φερνάντες πέτυχε το 1-0. Ο Ιγκάλο έκανε ονειρικό ντεμπούτο ως βασικός, αφού στο 34′ πέτυχε το 2-0. Ο Φερνάντες άνοιξε εντυπωσιακά για τον Μάτα και από πάσα του Ισπανού ο Νιγηριανός δεν αστόχησε. Στο 41′ από ασίστ του Φρεντ ο ΜακΤόμινεϊ με όμορφο πλασέ από τα όρια της περιοχής πέτυχε το 3-0. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, Ντάνιελ Τζέιμς και Μπρούνο Φερνάντες αποχώρησαν από το ματς για να πάρουν ανάσες, όμως ο Φρεντ έκανε το καλύτερο φετινό του ματς. Στο 82΄ με πλασέ από ασίστ του Λίνγκαρντ πέτυχε το 4-0 και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 5-0.

«Κατραπακιά» για Μπενφίκα και Βλαχοδήμο

Η Μπενφίκα με το καλημέρα στο β’ ημίχρονο βρήκε προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην Σαχτάρ, όμως, στο τέλος δεν πήρε ούτε το μίνιμουμ της νίκης, μετά την ήττα στην Ουκρανία (2-1). Οι Αετοί του Οδυσσέα Βλαχοδήμου έμειναν στο 3-3, κατέρρευσαν μετά το 3-1 του Σίλβα στο 47’, με την Σαχτάρ να μειώνει άμεσα στο 49’ με τον Στεπανένκο και να ισοφαρίζει στο 71’ χάρη στον Πάτρικ. Πίζι (9’) και Ντίας (36’) είχαν δώσει το αρχικό προβάδισμα στην Μπενφίκα, με τον δεύτερο να σκοράρει αυτογκόλ ενδιάμεσα (12’). Παταγώδης αποτυχία για τις πορτογαλικές ομάδες, 4/4 αποκλεισμοί στην φάση των «32».

Πρόκριση για Κοπεγχάγη με σκωτσέζικο ντουζ

Επίδειξη δύναμης και χαρακτήρα έκανε η Κοπεγχάγη του Ζέκα στην έδρα της Σέλτικ, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο για τους «16» (1-3). Οι Καθολικοί πέτυχαν να ισοφαρίσουν στο 82’ το σκορ του πρώτου αγώνα (1-1) χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Εντουάρ (είχε ανοίξει το σκορ ο Σάντος στο 51’), αλλά η αντίδραση της ομάδας του Έλληνα χαφ ήταν υποδειγματική. Δύο γκολ από Μπιέλ και Εντόι στο 85’ και το 88’ αντίστοιχα προκάλεσαν ψυχρολουσία στην έδρα των Κελτών και σφράγισε την μεγάλη έκπληξη.

Το VAR γλίτωσε τη Σεβίλλη
Το απόλυτο κάζο πήγε να πάθει η Σεβίλλη κόντρα στην Κλουζ, με τους Ρουμάνους να σκοράρουν στο 88’ με τον Παούν-Αλεξάντρου και να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης, μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα. Για καλή τύχη των Ανδαλουσιάνων και μετά από υπερβολική καθυστέρηση, το VAR ακύρωσε το γκολ για χέρι, επανέφερε το ματς χωρίς σκορ, κάτι που δεν άλλαξε ως το τέλος, δίνοντας εν τέλει με πολύ άγχος και τύχη την πρόκριση στην ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγκι.

Πήρε το εισιτήριο η Χετάφε
Στην Ισπανία είχε βάλει τα θεμέλια πρόκρισης με το 2-0 και στο Αμστερντμ σφράγισε το εισιτήριο για τη φάση των «16». Η Χετάφε μπορεί να ηττήθηκε 2-1 από τον Άγιαξ, αλλά έδειξε πιο ΟΜΑΔΑ στην Ολλανδία. Στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μάτα. Ο Αγιαξ αντέδρασε κι έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντανίλο στο 10ο λεπτό. Ο Ειτινγκ στο 63΄ διαμόρφωσε το 2-1, αλλά δεν ήταν αρκετό για να τους φέρει την πρόκριση.

Νωρίτερα, Γουλβς, Ρόμα, Λεβερκούζεν, μεταξύ άλλων τσέκαραν το εισιτήριο τους στους «16»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32»

Άγιαξ – Χετάφε 2-1 (0-2)
10’ Ντανίλο, 63’ Ολιβέρα (αυτ.) – Μάτα 5’

Ίντερ – Λουντογκόρετς 2-1 (2-0)
32’ Μπιράγκι, 45+4’ Λουκάκου– 26’ Σόουζα

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κλαμπ Μπριζ 5-0 (1-1)
27’ Φερνάντες, 34’ Ιγκάλο, 41’ ΜακΤόμινεϊ, 82’, 90+3’ Φρεντ

Μπενφίκα – Σαχτάρ 3-3 (1-2)
9’ Πίζι, 36’ Ντίαζ, Σίλβα 47’ – 12’ Ντίαζ (αυτ.), 49’ Στεπανένκο, 71’ Πάτρικ

Σεβίλλη – Κλουζ 0-0 (1-1)

Σέλτικ – Κοπεγχάγη 1-3 (1-1)
83’ Εντουάρ – 51’ Σάντος, 85’ Μπιέλ, 88’ Εντόι

Εσπανιόλ – Γουλβς  3-2 (0-4)
16′, 57′, 90+1′ Καλέρι – 22′ Τραορέ, 79′ Ντόχερτι

Βασιλεία – ΑΠΟΕΛ 1-0 (0-3)
38′ Φράι

Πόρτο – Λεβερκούζεν 1-3 (1-2)
65′ Μαρέγκα – 50′, 67′ Ντεμιρμπάι, 57′ Χάβερτς

Γάνδη – Ρόμα 1-1 (0-1)
25′ Ντάβιντ – 29′ Κλάιφερτ

Λίντσερ – Άλκμααρ 2-0 (1-1)
44′ (πεν.), 50′ Ραγκούζ

Μάλμε – Βόλφσμπουργκ 0-3 (1-2)
41′ Μπρέκαλο, 65′ Γκέραρντ, Βίκτορ 69′

Μπασακσεχίρ – Σπόρτινγ Λ. 4-1 παράταση (1-3)
31′ Σκρτελ, 45′ Αλεξιτς, 90’+1′, 119′ Βίσκα

(26/2) Μπράγκα – Ρέιντζερς 0-1 (2-3)