Έπιασε κορυφή η ΑΕΛ

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Robo Markets ΑΕΛ στην πρεμιέρα της Β Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Στην 15η αγωνιστική, πέντε αγώνες πριν από τη λήξη του πρωταθλήματος οι «γαλαζοκίτρινες» κέρδισαν με 3-1 στο Κλειστό «Νίκος Σολωμονίδης» τον Korantina Homes Παφιακό με 3-1 σετ σε 124’ και βρέθηκε 1η ισόβαθμη με την Ανόρθωση στους 35 βαθμούς. Ο Korantina Homes Παφιακός που έχασε μετά από δυο μήνες ελπίζει αφού είναι 3Ος με 34 βαθμούς.

Σε ένα πολύ κλειστό πρώτο σετ, η Robo Markets ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα με 1-0 αφού κέρδισε με 25-21 σε 30’.

Πολύ μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τον Korantina Homes Παφιακό να προηγείται 14-16 με την Robo Markets ΑΕΛ να ανατρέπει το σκορ 24-22, αλλά την ομάδα της Πάφου να ισοφαρίζει 24-24 αλλά η Robo Markets ΑΕΛ άντεξε και πήρε το σετ 28-26 σε 34’ εξασφαλίζοντας και το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 09-09, αλλά ο Korantina Homes Παφιακός πήρε μικρό προβάδισμα 13-16 και 14-18. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως επέστρεψε μειώνοντας στον πόντο 18-19, αλλά ο Korantina Homes Παφιακός αντέδρασε και προηγήθηκε 20-24 για να κερδίσει το σετ σε 30’ 21-25 μειώνοντας σε 1-2 το σκορ.

Η Robo Markets ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε 13-08, αλλά ο Korantina Homes Παφιακός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ 16-13 για να μειώσει και άλλο 19-17 δίνοντας χρώμα αγωνίας στο ντέρμπι του «Νίκος Σολωμονίδης». Τελικά, η ομάδα του Μασιά κέρδισε 25-23 σε 30’ εξασφαλίζοντας τη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Robo Markets ΑΕΛ(ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ): Σπύρου, Stedile, Μoreira, Πεχλιβάνη, Παύλου, Dudnikova – Λίμπερο: Κοκκή – Αλλαγές: Kατσουνωτού.

Korantina Homes ΠΑΦΙΑΚΟΣ (A. KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Da Silva, Θεοτή, Batista, Μelo, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου. – Αλλαγές: Τilley.