Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας(pics)

Στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Β΄φάσης του πρωταθλήματος Καλαθόσφαιρας, ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής κόντρα στην ΑΕΛ με 81-67 εντός έδρας.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού, αφού επικράτησε με 81-67 της ΑΕΛ, για την 1η αγωνιστική της Β’ φάσης της ΟΠΑΠ Basket League. Οι κυανόλευκοι έφτασαν τις 12 νίκες, ενώ οι γαλαζοκίτρινοι γνώρισαν την 13 τους ήττα. Ως ACS MVP of the Game ήταν ο Οντρέ Τζάκσον με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ!

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισορροπημένα στο παιχνίδι, όμως η ΑΕΛ πήρε ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (7-11). Ο Απόλλωνας προσπάθησε να πλησιάσει, με του γαλαζοκίτρινους όμως να βρίσκουν απαντήσεις μέχρι το τέλος του (14-19).

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα 9 πόντων (14-23), όμως ο Απόλλωνας πλησίασε στα μισά του και πάλι στους 4 πόντους (21-25). Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Απόλλωνας έκανε ένα ξέσπασμα με 11-2 σερί, με την ΑΕΛ να σκοράρει μόνο με δύο βολές για το 35-28 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και άνοιξαν την διαφορά στους 14 πόντους (48-34). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, μείωσαν μέχρι τους 7, όμως ο Απόλλωνας έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο του Ηλιάδη για το 59-48.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι πιο δυνατά και ανέβασαν την διαφορά στους 17 πόντους στο πρώτο τρίλεπτο (68-51). Η ΑΕΛ συμμάζεψε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά μέχρι το τελικό 81-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 35-28, 59-48, 81-67.